Wydobycie węgla na świecie – gdzie są dobre złoża węgla kamiennego

Marzec 4, 2011

to paliwo powstałe w karbonie z roślin uwęglonych w warunkach beztlenowych. Węgiel zawiera od 75 do 97% czystego pierwiastka węgla, reszta to popioły wilgoć i związki siarki. Opał ten występuje w pasie, który w karbonie wyjątkowo obfitował w roślinność. Surowiec ten jest nie odnawialnym źródłem energii, a więc jego ulegną z czasem kompletnemu wyczerpaniu(w Polsce przewiduje się to na rok ok. 2050).


Euroazjatyckie złoża węgla


Europa i Azja posiadają największe złoża węgla na świecie, mimo to Francja i Anglia nie eksploatuje swych złóż już od wielu lat. Kraje te zrezygnowały z tego paliwa w związku z normami emisji spalin. Polska natomiast zajmuje wysokie 8 miejsce w wydobyciu węgla kamiennego. Wyprzedzają nas choćby Chiny, które wydobywają węgiel odkrywkowo przez zrywanie ogromnych połaci ziemi, a także i Kazachstan.


Światowe złoża węgla


Kolejnym i potentatami wydobycia węgla kamiennego są oraz . W przypadku Stanów Zjednoczonych większość surowca jest wykorzystywana w produkcji stali, w związku ze znajdującym się w pobliżu dużym złożom żelaza.


Eksport


Chiny w związku z chłonnością surowca na ich własnym rynku nie eksportują węgla kamiennego, są raczej importerem tego surowca, podobnie jak Stany Zjednoczone i . Dlatego największym eksporterem węgla kamiennego jest oraz Rosja. Szczególnie rosyjskie złoża są jakościowo dobre – niewielka zawartość popiołów i związków siarki.
 

AGJ Sp. z o.o. jest importerem wysokoenergetycznego węgla kamiennego z Kazachstanu oraz rosyjskiej Syberii. Firma ta oferuje także wszystkie produkty węglowe, a więc zarówno ekogroszek, jak i koks w najniższych na rynku cenach.

Na terenie Polski regularnie pojawiają się nowe rodzaje węgla, przykładem jest firma agj, która sprowadza wszelkie odmiany materiałów grzewczych.

Comments

Leave a Reply