Ulice pełne graffiti – współczesne galerie malarstwa

Sierpień 3, 2011

fot.graffiti-alphabet-letters.com

XX wiek przyniósł wiele zmian. Unowocześnienie naszego życia codziennego, dbanie o i emocjonalny – to wszystko miało ogromny wpływ na rozwój sztuki. Lata 60, to początek rozwijającego się do dziś ruchu malarstwa ulicznego – graffiti. I choć o pierwszych napisach, które wyrażały myśli twórców słyszeć już można było w starożytności, tak naprawdę dopiero w XX wieku, artyzm ten rozwinął się w ten sposób, że można go było nazwać sztuką. Choć wielu sprzeciwi się legalności działania grafficiarzy (którzy tworzą swoje prace na ogół nielegalnie, na ścianach budynków), starajmy się dostrzec pozytywne cechy ich działania.

Co daje graffiti?

Coraz częściej grafficiarze proszeni są przez prywatne osoby po to, aby swoimi dziełami przystroiły ich domy czy budynki, w których mają zakład pracy. To współczesna forma ekspresji, która pozwala na udekorowanie tych smutnych, nierzadko pozbawionych jakichkolwiek miłych akcentów ulic. Obecnie, wiele z nich, dzięki graffiti przypomina galerie malarstwa.

Grafficiarze to osoby niezwykle uzdolnione plastycznie, nierzadko takie, które ukończyły artystyczne studia czy kursy. To osoby, które są wrażliwe, doceniają piękno i chcą w pewien sposób zmienić ten szary świat. Oczywiście należy pamiętać o tym, iż czymś innym jest zdolnego grafficiarza, a czym innym bluźnierstwa czy hasła wypisywane na kibiców przeciwnej drużyny.

Jeżeli więc zobaczysz na ulicy interesujące dzieła grafficiarzy, pomyśl o nich w ten sposób - "Tu tworzy się współczesna galeria sztuki".

Comments

Leave a Reply