„Ulana” Józefa Ignacego Kraszewskiego

Sierpień 27, 2012

Józef Ignacy to pisarz, który jest artystą przełomu romantyzmu oraz pozytywizmu. Swoje działa skupiał przeważnie tematyce ludowej, która dotyczyła codziennego człowieka, jego prawdziwych, życiowych problemów, które na tamte czasy były bardzo na miejscu. Choć dziś wiele wydarzeń wydaje się współczesnemu czytelnikowi mocno naciągana, to w tamtych czasach była ona bardzo realistyczna.


"Ulana" Józefa Ignacego Kraszewskiego

Mezalians

tytułowa Ulana, chłopka zakochuje się w młodym mężczyźnie, który posiada własną ziemię, pracowników, krótko mówiąc jest z wyższej sfery. Mężczyzna zapewnia ją, że kocha dziewczyną ponad życie, snuje plany o ich wspólnym istnieniu na tym świecie. Problemem staje się tylko mąż Ulany, który z czasem zaczyna się domyślać, iż jej żonę może łączyć coś więcej z wyżej postawionym mężczyzną. Niestety Ulana zostaje wwikłana w ulotny romans, któremu oddaje się bezgranicznie. Kochanek szybko nudzi się dziewczyną, ponieważ wydarzenia związane z ich „miłością” zaczynają go przerastać. Upokorzona Ulana postanawia ukarać się za niegodne zachowanie wobec męża oraz skończyć ze złamanym sercem.

Drzewo

Pewnego dnia Ulana udaje się z lina na pobliskie wzgórze, które dokładnie widać z okien kochanka oraz męża. Bohaterka wiąże pętle i wiesza się na gałęzi. Tak właśnie skończyła młoda żona, która zakochała się w bogatym mężczyźnie. Ten ją omamił i zostawił. Czyżby utwór Kraszewskiego miał przestrzegać młode panny przed bogatymi mężczyznami, którzy bawią się wyłącznie z takimi prostymi kobietami ze wsi? Na to pytanie może odpowiedzieć wyłącznie osoba, która postanowiła książkę przeczytać.

Comments

Leave a Reply