Sutasz – wyjątkowa biżuteria

Maj 19, 2014

Wiele osób bardzo ceni sobie własnoręcznie wykonywane ozdoby oraz biżuterię. Takie dodatki stają się coraz bardziej popularne. Istnieje technika haftowania, która nazywa się .

Co to za technika?

źródło: eko-miszmasz.pl

źródło: eko-miszmasz.pl

Pochodzi ona ze starożytnych Chin. Sutasz wykonywany jest z pasków, które należy w odpowiedni sposób ze sobą przeplatać. Takie paski mogą być wykonane z różnych materiałów – wełny, wiskozy czy jedwabiu. Sznurki, które możemy znaleźć na rynku mają zazwyczaj szerokość 3 lub 5mm.

Taka idealnie sprawdza się jako elegancka ozdoba. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, jak wymagające jest jej wykonanie. Na jej wartość oraz wyjątkowość wpływa też fakt, że haft ten łączy się z różnymi kamieniami szlachetnymi.

źródło: eko-miszmasz.pl

źródło: eko-miszmasz.pl

Z sutaszu można wykonywać naprawdę różne ozdoby – pierścionki, kolczyki, opaski, broszki czy przywieszki. Mogą mieć różne fantazyjne kształty, wielkości i kolory.Wykonanie biżuterii z sutaszu wymaga ogromnej precyzji, ale też zmysłu estetycznego. Trzeba wybierać takie materiały i kolory, które będą się z sobą ciekawie komponować.

źródło: eko-miszmasz.pl

źródło: eko-miszmasz.pl

Paski mają też różną strukturę i elastyczność, na przykład te ze złotymi i srebrnymi nićmi są zdecydowanie sztywniejsze i grubsze. Kiedy tworzymy sutasz, kamienie otaczamy właśnie tymi paskami, tworząc określone kompozycje. Taką konstrukcję można przytwierdzić do podkładki filcowej oraz dodać jeszcze ozdobne koraliki.

Jeżeli taka biżuteria się nam podoba, ale nie jesteśmy w stanie wykonać jej samodzielnie, wystarczy poszukać u sprzedawców ręcznie wykonywanej biżuterii. Coraz więcej z nich oferuje właśnie takie wyroby.

Comments

Leave a Reply