Problemy raczkującego przedsiębiorcy

Wrzesień 2, 2011

Przedsiębiorca bez biznes planuProblemy ze znalezieniem pracy, zbyt niskie pensje, chęć przejścia „na swoje”, to najczęstsze powody podjęcia decyzji o otworzeniu własnej działalności gospodarczej. Jednak od pomysłu do dobrze prosperującej firmy daleka droga i nie każdy jest w stanie ją przejść. Przyszły musi pokonać wiele przeszkód, zanim będzie mógł zarabiać na własne konto. Poza biurokracją, pomysłem oraz ogromną ilością pracy, musi przygotować się finansowo na otworzenie firmy.

Koszta własnej działalności

Tylko w wyjątkowych przypadkach świeżo otwarte firmy uzyskują zyski, częściej przez pierwsze miesiące własna to kamień u szyi przedsiębiorcy. Nie dość, że pracuje w niej nawet po kilkanaście godzin dziennie, to często musi dokładać do interesu. Pensje dla pracowników, rachunki, ewentualne surowce, intensywna – to główne problemy finansowe nowej firmy. Jeśli przedsiębiorca nie przygotuje się dostatecznie dobrze i na samym początku weźmie pod uwagę w biznes planie zbyt optymistyczny wariant, może popaść w długi i zamknąć działalność równie szybko jak ją rozpoczął.

Najważniejsze pieniądze na rozkręcenie

Tworząc przedsiębiorca musi przewidzieć koszty i przychody firmy, starając się o zewnętrzne dofinansowanie obowiązkowa jest prognoza na cały okres kredytowania. Jeśli chodzi o   inwestycyjny z banku, instytucja ta nie ingeruje w samą działalność. Korzystając jednak z pomocy Unii Europejskiej lub budżetu państwa trzeba przygotować się na kontrole zgodności wydatkowania i innych przepisów narzuconych przez dotacje. Jest to jeden z głównych powodów rezygnacji z takiej pomocy.

Comments

Leave a Reply