Pokój nastolatka – jego twierdza

Luty 6, 2012

Każdy dorastającego dziecka, zdaje sobie sprawę, że dla nastolatka najważniejszym pomieszczeniem w domu jest jego własny . To jego świat, w którym on jest królem. On wyznacza co gdzie ma leżeć, jak ma leżeć oraz jak długo nie można tego ruszyć. Każda próba wprowadzenia jakichkolwiek zmian najczęściej kończy się buntem i złością. Dlatego też, aby żyć w zgodzie ze swoją pociechą, lepiej ustalić pewne zasady i nie robić sporów bez powodu.

Z całą pewnością, dużym polem do sporów jest kwestia sprzątania. Na ogół, młodzież twierdzi, że wszystko w ich pokoju ma leży na swoim miejscu, zgodnie z ich przeznaczeniem. Niestety, wielu rodziców nie do końca się z tym zgadza. Rozrzucona bielizna, wysypujące się śmieci z kosza, resztki jedzenia na biurku i sterta papierów na podłodze, to nie do końca dokładne „miejsce przeznaczenia”. Bardzo często wielu rodziców chce ingerować w tę prywatną sferę nastolatka, każąc go i strofując za nie .

Nie jest to dobre wyjście, bowiem wtedy nasz małolat będzie chciał jeszcze bardziej się zbuntować i w ogóle nie będzie sprzątać. Warto spokojnie porozmawiać z dzieckiem, wyjaśnić mu czemu sprzątanie jest tak ważne, oraz dlaczego nie można tego ignorować. Z całą pewnością taka spokojna konwersacja lepiej zadziała na młodą osobę, aniżeli nieustające kłótnie i robienie sobie na złość.

Wielu rodziców ma swoje sprawdzone sposoby na to aby jak najefektywniej zmotywować nastolatka do tego, iż sprzątanie gdańsk nie jest czymś nieprzyjemnym. Warto od młodego wieku przekonywać go do tego, iż sprzątanie jest potrzebne!

Comments

Leave a Reply