Obrusy haftowane w posagu panny młodej

Listopad 7, 2011

małżeńska bardzo się zmieniła na przestrzeni wieków. Kiedyś panna młoda wnosiła do swojego nowego domu . Były to pościele, , kołdry, pierzyny, naczynia. Ogólnie mówiąc były to najczęściej z gospodarstwa domowego. Im więcej wnosiła panna młoda do swojego nowego domu tym jej pozycja była zdecydowanie silniejsza. Choć należy przyznać, że w tamtym okresie miała zdecydowanie trudniej niż współczesna.

Panna młoda i obrusy haftowane w posagu

fot.http://www.weddingthemes.net/medieval_wedding.htm

Zamiast rzeczy były pieniądze

Z czasem, a dokładnie w epoce romantyzmu, pozytywizmu kobieta wnosiła do swojego małżeństwa posag w postaci pieniędzy. Kobieta, której posag wynosił wiele tysięcy, była traktowana za „lepszy towar”. O nią mógł starać się wyjątkowy mężczyzna, z pozycją oraz odpowiednimi funduszami. Było to bardzo krzywdzące ponieważ wiele związków nie doszło do skutku, ponieważ nie mogli połączyć się ludzie z różnych sfer. A wiadomo, że kobieta z dużym posagiem pochodziła z wyższej. Nie mogła więc związać się z kimś, z gorszej społecznej.

Lepsza współczesność?

W dzisiejszych czasach kobieta nie ma już obowiązku wnoszenia do swojego małżeństwa posagu. Na przestrzeni wieku zmieniał się on z obrusów haftowanych w pieniądze i doszedł do pustki, ponieważ młoda żona nie ma obowiązku wnoszenia czegokolwiek, oprócz swojej osoby, do związku. Stało się to wygodne, ponieważ w ten sposób zaczęła liczyć się miłość młodych ludzi, a nie ich pochodzenie.

Ówiat się zmienił. Tradycje również. Kiedyś były ważne obrusy haftowane, a teraz kobieta nie musi niczego wnosić do małżeństwa prócz swojej miłości. Ówiat rozwija się i kobiety z tego korzystają.

Comments

Leave a Reply