Kto po kim dziedziczy?

Lipiec 9, 2012

Co roku umiera ogromna liczba osób, która nie pozostawia po sobie żadnego testamentu. W takiej sytuacji powstaje problem ze spadkiem. Wiadomo, każdy sobie rzepkę skrobie. Są jednak odpowiednie prawa, które mówią o tym, kto po kim dziedziczy. Dzięki temu ma nie dojść do żadnych pominięć, czy nieuczciwości. Problem polega jednak na tym, że bardzo często stara się wykorzystać prawo do swoich własnych prywatnych celów.

prawo spadkowe

Kolejność dziedziczenia

Oczywiście pierwsza zawsze jest najbliższa . Dla niej jest najlepszym rozwiązaniem. Do rodziny należy zaliczyć małżonkę lub małżonka oraz dzieci. Przy czym małżonka nie może otrzymać mniej niż 1/4 całości spadku. Jeśli dzieci zmarłego nie żyją, ale nadal żyją ich dzieci, czyli wnuki osoby zmarłej, to one mają takie same prawa do spadku jak ich ojciec. Jeśli nie miał współmałżonka, ani dzieci, wówczas spadek należy się jego rodzicom. Może również zdarzyć się, że rodzice zmarłego również nie żyją, w takiej sytuacji dziedziczy rodzeństwo zmarłego. Właśnie z takiego powodu najczęściej namawia się ludzi do pisania ów. Dzięki temu do spadku mają również prawo osoby, które nie należą do rodziny, nie są w żaden sposób nie są spokrewnione z właścicielem testamentu.

Prawnicy

Prawo spadkowe jest jednym z prostszych praw, ale nie na wszystkim należy się znać. Dlatego warto czasem zgłosić się do adwokata, dzięki któremu znacznie łatwiej jest wygrać sprawę spadkową w sądzie. Mają wsparcie w postaci prawnika człowiek dowiaduje się, czy w ogóle ma szans na wygranie sprawy.

Dla przeciętnego Kowalskiego prawo spadkowe staje się wielką zagadką. Dlatego warto czasem wybrać się do specjalisty, który uświadomi nas w pewnych sprawach.

Comments

Leave a Reply