Koszty budowy domu – co najwięcej kosztuje

Maj 20, 2011

Własny na przedmieściach to marzenie coraz większej grupy Polaków. Chęć przeniesienia się z głośnych miast na spokojne popycha do zaciągania ów nawet na dziesiątki lat. Warto wiedzieć co kosztuje najwięcej podczas budowy. Takie przedsięwzięcie wymaga solidnego kosztorysu, od zakupu działki do pojedynczej kształtki klinkierowej i mebli ogrodowych.

Początki najtańsze

Wiele osób mających do czynienia pierwszy raz z budową myśli, że kupno działki i postawienie domu w stanie surowym to największe koszta. Faktycznie stanowi to ok. 1/4 kosztów całej inwestycji. Przeświadczenie takie wynika z największej zmiany – z gołej ziemi powstaje budynek, który z dalszymi pracami nie zmienia swoich gabarytów.

Wykończeniówka

domu to zdecydowanie jeden z najdroższych punktów inwestycji, jest jednak trudne do przewidzenia ponieważ w zbyt dużym stopniu zależy od gustów właścicieli. Dlatego też skupimy się na wykończeniu domu. Najdroższym punktem wykańczania są i schody. Kafelki, panele, deski podłogowe, poręcze, balustrady – to wszystko pochłania ogromne pieniądze. Podobnie wygląda sprawa z elewacja, szczególnie jeśli decydujemy się dogrzać dom i ozdobić dom klinkierówką. Zakup cegieł i kształtek klinkierowych, a następnie robocizna, często przerasta wyobrażenia. Tak duże koszta wykańczania domów są główną przyczyną powstawania tzw. domów widmo – rozpoczęta i porzucona po wybudowaniu ścian.

Szukasz firmy, która posiada w swej ofercie takie punkty jak kształtka klinkierowa, cegła klinkierowa ręcznie i maszynowo formowana oraz płytki klinkierowe? Sprawdź Infatec - firmę działającą na polskim rynku już od lat.

Comments

Leave a Reply