Jak kolory pomagają poprawiać proporcje wnętrz?

Listopad 3, 2014

Kolory we wnętrzach pomagają wprowadzić określony nastrój, podkreślić styl wnętrz i często stają się ozdobą pomieszczeń. Mogą jednak pełnić jeszcze jedną, bardzo ważną rolę – kolory pomagają poprawić proporcje we wnętrzach. Jeżeli naszego domu są za wysokie, za niskie, za małe lub za wąskie to zmienić ich wygląd mogą właśnie odpowiednio dobrane kolory.

źródło: ladnydom.pl

źródło: ladnydom.pl

Co zrobić jeżeli pokoje są za wysokie, jak to często zdarza się w kamienicach lub loftach? Będą wydawały się niższe, gdy sufit pomalujemy na kolor trochę ciemniejszy niż kolor ścian. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest też pomalowanie górnego fragmentu ścian na ten sam kolor co sufit. Innym rozwiązaniem jest pomalowanie lub wytapetowanie ścian w szerokie, poziome pasy.

źródło: urzadzamy.pl

źródło: urzadzamy.pl

A jakie rozwiązania można stosować w niskim pokoju? Optycznie podwyższymy pokój, kiedy sufit pomalujemy na kolor jaśniejszy od ścian – najlepiej na biało. Ściany powinny być pomalowane na jasne, pastelowe odcienie – aż do krawędzi sufitu.

źródło: pytanieomieszkanie.pl

źródło: pytanieomieszkanie.pl

Aby optycznie zmniejszyć bardzo duże wnętrze należy ściany pomalować na ciemniejsze kolory. Wnętrze nie będzie smutne ani przytłoczone jeżeli wybierzemy barwy ciepłe i nasycone.  Jeżeli natomiast chcemy pokój optycznie powiększyć, koniecznie należy wybrać jasne kolory. Najlepiej stawiać na barwy chłodne – biel, szarość, błękit.

Pokój wąski i długi będzie się lepiej prezentował, gdy dłuższe ściany pomalujemy na jasne, delikatne kolory, a dla krótszych wybierzemy wyraziste, nasycone barwy.

Comments

Leave a Reply