Gdy potrzebne są porady prawne…

Luty 1, 2013

W rozumieniu wielu osób adwokat jest tym samy, co Katowice. To błąd! Należy podkreślić istotne różnice, które powodują, że w Polsce to wciąż dwa rożne zawody. W innych krajach europejskich zawód prawnika i radcy prawnego rzeczywiście się łączy. W naszym kraju jednak dualizm jest wciąż obecny.

radca-prawny-katowice

udzieli i i radca

Prawnik i doradca prawny to osoba, która posiada wyższe wykształcenie prawnicze, a więc osoba, która ukończyła pomyślnie studia. Tytuł magistra jest najniższym stopniem. Status prawnika i jego uprawnienia są regulowane przepisami, które określają prawnika również jako zwykłego przedsiębiorcę. Prawnik może założyć kancelarię prawną, gdzie porady prawne i inne usługi nie podlegają żadnej kontroli. Prawnika więc nie obejmuje tak zwana etyka zawodowa – nie jest on związany odpowiedzialnością gospodarczą. Zanim jednak prawnik z satysfakcją będzie oferował porady prawne, musi „wybić się” na rynku, co nie jest proste ze względu na konkurencję. Aby prawnik mógł udzielać porad, wykonywać opinie prawne i w ogóle pracować, musi zyskać zaufanie klientów i doświadczenie.

Prawnik działa sam

Jakie są podstawowe różnice między prawnikiem a radcą? Przede wszystkim radca prawny Katowice nie może nas reprezentować przed sądem w sprawach karnych i karnosądowych. Może to robić jedynie adwokat. Radca prawny, który także zapewnia porady prawne, w przeciwieństwie do prawnika, może pozostać w stosunku do pracy, to znaczy może być zatrudniony w zakładzie pracy.

Pomocą służy nie tylko radca prawny katowice, ale również prawnik oraz adwokat. Każdy z nich ma inny zakres obowiązków. Ważne jest zatem zapoznanie się ze wszystkimi ich pracami.

Comments

Leave a Reply