Eko kosmetyki, czy płacisz tylko za certyfikat?

Kwiecień 12, 2011

Eko kosmetyki kosztują zazwyczaj znacznie więcej od podobnych produktów nie oznaczonych odpowiednim certyfikatem, niezaleznie czy sa to olejki, kremy czy balsamy. Skąd ta różnica? Po pierwsze wpływa na to skład poszczególnych preparatów. Jeśli dany producent chce sprzedawać swój kosmetyk jako ekologiczny lub organiczny, to musi trzymać się ściśle określonej listy substancji, jakich użycie jest dozwolone. Jednakże nie wystarczy wcale zaopatrzyć się w ogromny zapas składników potrzebnych do produkcji, trzeba również stale kontrolować, aby pochodziły one wyłącznie z biologicznie czystych upraw i nie podlegały zbyt dużemu przetworzeniu.

Głównie elementy roślinne

Składników pochodzenia zwierzęcego, których można użyć przy tworzeniu eko kosmetyków jest naprawdę niewiele. Należą do nich wosk pszczeli czy lanolina, a praktycznie cała reszta znajduje się na czarnej liście. Preparaty te z zasady muszą być oparte na substancjach pochodzenia roślinnego i minerałach. Przygotowane wyciągi powinny też spełniać wszystkie kryteria tak zwanej „zielonej chemii”, czyli być pozyskiwane w sposób bezpieczny zarówno dla ludzkiego zdrowia, jak i dla otaczającej nas przyrody. Dopiero takie olejki oraz kremy moga być nazywane eko kosmetykami.

Ściśle według prawa

Sposób, w jaki komponowane są eko kosmetyki jest regulowany przez kompetentną w tej dziedzinie europejską instytucję. Na wydawanych przez niej wytycznych bazuje się kilkanaście organizacji certyfikujących, które po przebadaniu preparatu mogą wydać odpowiednie zaświadczenie. Również ten proces wiąże się z dodatkowymi kosztami dla producenta, a więc w praktyce oznacza kolejny powód, dla którego ten rodzaj towaru trudno znaleźć poniżej pewnego pułapu cenowego.

Najlepszej jakości kremy, balsamy i olejki naturalne oferuje Inecoo. Sklep internetowy zajmujący się dystrybucja najlepszych kosmetyków naturalnych, organicznych, mineralnych oraz ekologicznych.

Comments

Leave a Reply