Dbanie o domowe dzieła sztuki

Maj 31, 2011

Nierzadko zdarza się, iż na obrazie tworzą się nieestetyczne pęknięcia czy szczeliny. Powodem dla którego powstają, są z reguły źle dobrane bądź wyschnięte zaprawy, bądź położenie na siebie zbyt licznych warstw. Ważne jest, aby unikać malowania farbami szybkoschnącymi na te, które które schną wolno. Można natomiast zrobić to odwrotnie. Aby obraz był trwały, po kilku miesiącach od jego namalowania oraz po całkowitym wyschnięciu, należy go werniksować.

Środki, które do tego służą, dzielą się również na te wolno i szybkoschnące. Werniks może nadać dodatkowe odcienie bądź połysk. Jest to ostateczna powłoka, którą nakłada się na dane dzieło dlatego należy się postarać i zrobić to dokładnie.

Jak oczyścić obraz?

Jeżeli odczekaliśmy trochę od skończenia malowania obrazu olejnego, musimy go dokładnie oczyścić i odtłuścić. To drugie, możemy wykonać poprzez pocieranie nieugotowanym ziemniakiem po dziele, a potem przetarcie go wilgotną flanelową szmatką. Jeżeli już wykonamy cały zabieg, należy powlec miejsca, które chcemy przemalować specjalną terpentynowo-olejną miksturą.

Zeschnięta

Komfort używania farb olejnych, polega na tym, iż im więcej razy nakładamy kolejne warstwy farby, tym łatwiej można je zeskrobać szpachelką bądź nożem. Jeżeli obraz jest już gotowy, farba wyschła, a my mimo to chcemy coś poprawić, pewne elementy można usunąć przy pomocy pumeksu lub papieru ściernego. Jednak zawsze na koniec trzeba pamiętać o nałożeniu mieszanki terpentynowo-olejnej.

Krukart to galeria malarstwa oferująca wiele ciekawych dzieł malarskich. Można tam znaleźć od pejzaży, poprzez obrazy art deco po abstrakcję.

Comments

Leave a Reply