Być jak Van Gogh

Styczeń 1, 2011

van-goghVincent to jeden z najsłynniejszych malarzy dziewiętnastego wieku. Po dziś dzień pozostaje jednym z największych guru dla adeptów sztuki malarskiej. Co takiego sprawia, że w oczach wielu współczesnych artystów jawi się jako postać przebogata, nietuzinkowa oraz łamiąca wszelkie stereotypy? Jakie czynniki mają wpływ na to, że ten artysta pomimo ponad 100 lat, które minęły od jego śmierci- jest zawsze wymieniany w czołówce malarzy, którzy na trwała zapisali się w historii sztuk plastycznych?

Ból istnienia

O Van Goghu przez wszystkie lata od jego śmierci aż do dziś powstało wiele publikacji, książek mających nakreślić jego skomplikowaną osobowość oraz przyczyny późnego odkrycia w sobie talentu. Zaczął malować obrazy bardzo późno- w wieku 27 lat. W tym wieku wielu malarzy jest już albo na półmetku swej działalności artystycznej, albo święci swe największe triumfy. Za życia prace Van Gogha nie wzbudzały zbyt wielkiego entuzjazmu wśród krytyków sztuki oraz zwykłych ludzi. Legenda głosi, ze za życia sprzedał on tak naprawdę jeden obraz.

Artysta- szaleniec

Przez całe życie cierpiał biedę i nieszczęśliwie się zakochiwał. Kobiety odrzucały go jedna po drugiej. To jeden z powodów psychozy maniakalno-depresyjnej, na którą cierpiał i która była także przyczyną jego śmierci. Był hulaką i awanturnikiem, w przypływie kłótni z przyjacielem potrafił odciąć sobie ucho. Frustracja spowodowana nikłym zainteresowaniem sztuką Van Gogha sprawiła, iż popełnił on próbę samobójstwa, w wyniku której zmarł po kilku dniach na rękach swojego przyjaciela. To jemu zawdzięczamy pojęcia koloru sugestywnego i dzięki niemu malarstwa jest tak bogata.

Comments

Leave a Reply