Bezbolesny poród jest możliwy?

Sierpień 5, 2013

Poród jest momentem magicznym. Jest też bolesny – i to właśnie bólu boja się kobiety w czasie ciąży.  Obecnie coraz modniejsze stają się porody w hipnozie oraz orgazmiczne. Lekarze twierdzą bowiem, że stosunek płciowy albo chociaż pieszczoty, wzmagają wydzielanie oksytocyny, czyli hormonu pojawiającego się również w trakcie orgazmu. Uważa się, że endorfiny, a więc hormony szczęścia mogą sprawić, że ból porody będzie zredukowany. Kobiety, które mogły przeżyć poród nieindukowany (czyli nieprzyspieszany) wyznają, że stan ekstatyczny zdarzył im się niejako przypadkiem – każdy skurcz był dla nich falą radości, dzięki czemu prawie nie czuły bólu.

hipnoporód

Decyzja należy do kobiety

Innym rodzajem porodu, który zwraca uwagę na naturalne sygnały wysyłane przez ciało kobiety jest poród w hiponozie. pozwala kobiecie się zrelaksować i skupić na doświadczeniu, po którym warto mieć dobre wspomnienia. Gdy przyszła mama jest spokojna – jej pozytywne nastawienie udziela się również dziecku. Unikanie leków również pomaga – środki farmakologiczne mogą bowiem wpłynąć niekorzystnie na dziecko. Hiponoporód polega na zaprogramowaniu się kobiety na dobre odczuwanie porodu. Maleje ryzyko depresji poporodowej – świadomość rodzenia pozostaje jednak ta sama, jak nie większa. Najważniejsza powinna być kobieta i jej potrzeby. Panie, które chcą doświadczać porodu w sposób bezstresowany powinny mieć taką możliwość. W Polsce nie jest jeszcze tak popularny, jednak na Zachodzie wiele kobiet wybiera taką drogę.

Wiele kobiet bo się bólu porodowego - hipnoporód polecany jest tym, którzy chcą by poród przebiegał spokojnie i przyjaźnie.

Comments

Leave a Reply